Objawy - grzybica-pochwy

Grzybica pochwy

objawy.org.pl
leczenie grzybicy pochwy


Typowym zabiegiem w leczeniu grzybicy pochwy jest stosowanie kremów lub globulek, które można umieścić w pochwie za pomocą aplikatora. Zawierają one antybiotyk działający na drożdże, taki jak klotrimazol, ekonazol lub mikonazol. Zazwyczaj, do wyleczenia grzybicy wystarcza zaaplikowanie jednej, dużej dawki. Innym sposobem jest nacieranie miejsc wokół sromu specjalnym preparatem przeciw drożdżom. Jest to metoda skuteczna, by pozbyć się swędzenia, a na jej efekty zwykle trzeba poczekać kilka dni. Niektóre ze środków dostępne są w aptekach bez recepty, lecz nie oznacza to, że powinno się unikać konsultacji z lekarzem. Skutki uboczne należą do rzadkości. Nie ma też przeciwwskazań do stosowania tych leków przez kobiety spodziewające się dziecka.

Innym rodzajem leczenia jest przyjmowanie tabletek doustnych, zawierających takie substancje jak flukonazol oraz itrakonazol. Podobnie, jak w przypadku środków stosowanych miejscowo, nie wywołują one niepożądanych skutków ubocznych, acz nie powinny być przyjmowane przez kobiety w ciąży. Są równie skuteczne, jak wyżej opisane środki dopochwowe, choć ich cena jest zwykle znacznie wyższa.

Jeśli objawy nie ustąpią po tygodniu leczenia, powinnaś natychmiast skonsultować się ze specjalistą. W 1 na 5 przypadków zdarza się, iż przez terapię nie pozbędziemy się wszystkich objawów. Ponadto, mogą one wcale nie wskazywać na grzybicę, ale inną infekcję. Niewykluczone też, że nie wiedząc o tym, cierpisz na dwie choroby. Może się okazać, że konieczne będzie wykonanie testów, takich jak wymaz z pochwy w celu wyjaśnienia przyczyny objawów. Większość grzybic spowodowanych jest candida albicans, jednak w ok. 1 na 10 przypadków, chorobę wywołują inne szczepy, takie jak candida glabrata, które znacznie trudniej wyleczyć. W innym wypadku, może się również okazać, że masz nawracającą postać infekcji grzybiczej – jest to bardziej prawdopodobne, jeśli zażywasz antybiotyki, bądź cierpisz na cukrzycę, jeśli jest ona niekontrolowana, lub jeszcze nie rozpoznana.

W dzisiejszych czasach, niemal każda konwencjonalna metoda leczenia, ma swoją alternatywną wersję. Tak samo w przypadku grzybicy pochwy - istnieją domowe sposoby terapii tej dolegliwości, choć wiedza na temat ich skuteczności jest zbyt wąska, by można było zapewnić o ich efektywności. Oto niektóre z nich: wprowadzenie do pochwy jogurtu naturalnego; dodanie octu, bądź sody oczyszczonej do kąpieli; użycie tamponów impregnowanych olejem herbacianym lub najzwyklejszym jogurtem.


Pozostałe tematy: